Facebook logo Google plus logo
   sk  en  de
slide

Naše ciele
Tvorba a podpora rozvojových programov zameraných na ekonomické, hospodárske a spoločenské problémy regiónu.

slide

Naše poslanie
Získavanie nových investorov pre Východné Slovensko, zamestnávanie dlhodobo nezamestnaných občanov, pomoc pri získavaní dotácií z eurofondov.

slide

05.05.2017

Príchod japonského Investora

Do košického regiónu zamierila investícia desaťročia.

Do košického regiónu zamierila investícia desaťročia. V máji začala Japonská firma MinebeaMitsumi stavbu výrobnej haly, v ktorej sa zameria najmä na výrobu mechatronických pohonných zariadení a elektromotora pre priemysel vrátane u nás rozvinutého automobilového priemyslu. Vyrábať by sa mali aj elektromotory a elektromechanické výrobky. Výroba sa pritom začne už v prvom štvrťroku 2018, pričom prácu v novom závode nájde 1100 ľudí a do roku 2022 by mohlo pribudnúť ďalších 900 pracovných miest. 

Predpokladaný mesačný priemerný plat zamestnanca by mal byť o tretinu vyšší v porovnaní s tým v národnom hospodárstve Slovenska. Ako uviedol  generálny riaditeľ Minibea Slovakia s.r.o. Jorg Hoffman: „ ... mzdy v našom závode sa budú odvíjať od profesionality našich zamestnancov. Chceme zamestnávať, najkvalitnejších ľudí a to niečo stojí ...“ Naznačil tak, že prioritná pre investora nebola lacná pracovná sila, ale kvalita zamestnanca a to sa ukázalo ako jeden z dôvodov, prečo spoločnosť vo finálnej fáze rokovania uprednostnila Slovensko pred Rumunskom. 
Veľkým prínosom investícií je, že spoločnosť sa v Košickom priemyselnom parku nebude zameriavať len na výrobu, ale 100 zamestnancov nájde uplatnenie aj v oblasti vedy a výskumu. Nepôjde tak len o „ výrobnú dielňu “ ale možnosť uplatniť sa budú mať aj viacerí kvalitní absolventi vysokých škôl najmä technického zamerania. Obojstranne prospešná bude aj črtajúca sa úzka spolupráca spoločnosti s Technickou univerzitou v Košiciach ako aj viacerými strednými školami v regióne. 
Minebea plánuje u nás preinvestovať 60 miliónov Eur, pričom jej vláda odklepla štátnu pomoc vo výške 19, 25 milióna Eur čo vychádza zhruba 18 000 Eur na jedného zamestnanca. Ide pritom už o druhú investíciu tejto japonskej spoločnosti na Slovenku. V bratislavskej Rači zamestnáva NMB Minebea 200 ľudí a s veľkou pravdepodobnosťou v prípade pokračujúceho úspešného pôsobenia spoločnosti na Slovensku, môžeme očakávať aj príchod ďalších investícií z Japonska.