Facebook logo Google plus logo
   sk  en  de
slide

Naše ciele
Tvorba a podpora rozvojových programov zameraných na ekonomické, hospodárske a spoločenské problémy regiónu.

slide

Naše poslanie
Získavanie nových investorov pre Východné Slovensko, zamestnávanie dlhodobo nezamestnaných občanov, pomoc pri získavaní dotácií z eurofondov.

slide

22.06.2018

Eko-tech konferencia Metro On Line v Poprade

AgenturaViaEkológia a moderné technológie. Na dôležitosť prepojenia týchto tém upozornili poprední špecialisti zo Slovenska i zahraničia na najväčšej, 5-dňovej eco-tech konferencii na Slovensku - Metro ON Line 2018 v Poprade.

Na konferencii vystúpilo 100 spíkrov, diskutujúcich a expertov. Celkovo sa podujatia zúčastnilo viac ako 1000 návštevníkov. Hovorilo sa o riešení problémov pomocou decentralizovanej technológie blockchain, ktorá sa pomaly stáva súčasťou telekomunikačných a IT sietí, ktoré využívame denne. Cieľom podujatia bola aj podpora vzdelávania, motivácie mladých ľudí a ich aktívne zapojenie do spoločenských výziev pomocou inovatívnych nápadov. O rozvoji inteligentných mestských systémov pojednávali aj zástupcovia platformy Slovak Smart City Cluster (SSCC), ktorá združuje slovenské inteligentné mestá. Medzinárodná účasť zahraničných clustrov na konferencii vyústila k iniciatíve spolupráce a podpory medzi krajinami V4 pri kreovaní a realizácii smart city riešení. Zástupcovia jednotlivých štátov potvrdili svoju spoluprácu podpísaním memoranda medzinárodných clustrov o ich vzájomnej spolupráci. Konferencia poukázala na to, že smart mesto nie je len mesto plné technológií, ale na prvom mieste má byť spokojnosť ľudí, ktorí v ňom žijú.

Významnou témou bol aj Internet vecí (IoT), ktorý prepojí domáce spotrebiče s mestskými sieťami a umožní lepšie monitorovanie obydlí. Výsledkom budú aj moderné služby, ktoré pomôžu obyvateľom ovládať ich domácnosť na diaľku. IoT však využijú aj mestá, ktoré vďaka systému komplexných snímačov a systémov budú vedieť napríklad efektívnejšie vykonávať komunálne služby, riadiť križovatky alebo šetriť energiu pri osvetľovaní verejných priestranstiev.

Ako najsilnejší moment celej konferencie vnímam najmä sociálnu inklúziu a environmentálny rozmer podujatia,“ povedal Ján Michlík, organizátor konferencie Metro On Line.

AgenturaVia AgenturaVia